Hızlı Yağ Yakan Yiyecekler

Hızlı Yağ Yakan Yiyecekler

Hızlı Yağ Yakan Yiyecekler

Karantina sonrası tatil planları yapmaya başladınız ancak, elbiselerinizin bir miktar daraldığını fark ettiniz. Acil bir diyet planı yapmak gerekiyorsa, önceliğiniz metabolizmayı hızlandırmak olmalı. Vücudun çalışma hızını dolayısıyla yağ yakma hızını artırarak kilo vermeyi kolay bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede vereceğiniz birkaç kilo eski formunuza kavuşmak için yeterli olacaktır. Peki, metabolizmayı hızlandırmak için neler yapmalı ve neler yemeli? Hızlı yağ yakan yiyecekler nelerdir, nasıl tüketilirse daha faydalı hale gelir?

harekete gec

Önce Hareket!

Mucizevi bir şekilde kilo vermek, kilo verdiren besinlerle birden zayıflamak diye bir şey yoktur. Kilo verme, düzenli beslenme ve planlı egzersiz ile gerçekleşir. Vücudumuzdaki metabolizmayı hızlandıran, yağ yakmayı kolaylaştıran besinler vardır ancak bunlar tek başına yeterli değildir. Spor yaparak, metabolizmanın yağ yakma sürecine destek olmak gerekir.

zayıflamak için sirke

Su-Limon-Sirke-Çay

Sıvılar vücudun öncelikli ihtiyaçlarıdır. Kilo verme sırasında organların kaybettiği suyu ve yağ yakma sürecini sağlayan sıvılar önemlidir. Sabahları aç karnına içilen limonlu su yağ yakmayı kolaylaştırır. Yine aç karnına içilecek bir yemek kaşığı elma sirkesi de yağ yakmaya yardımcı olur. Ancak mide rahatsızlığı yaşayan kişiler sirkeden uzak durmalıdır. Yeşil çayın metabolizmayı %4 oranında hızlandırdığı yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. Bu sebeple düzenli olarak tüketilen beyaz çay katehin maddesi sayesinde karaciğer yağlanmalarını da engeller.

Somon

Somon

Ülkemizde tüketimi pek yaygın olmasa da çok faydalı ve tam bir omega-3 deposu olan somon da hızlı yağ yakan yiyecekler arasında yer alıyor. Uzun süre tokluk sağlayan somon diyet listelerinin vazgeçilmezi.

acı biber

Acı Biber

Bölgesel zayıflama kremlerinde de kullanılan acı biber, içerdiği kapsaisin maddesi ile metabolizmayı ve yağ yakmayı hızlandırıyor. Ayrıca acı, mideyi uyararak kısa sürede doygunluk hissi sağlıyor.

Yumurta

Günlük D vitamini ve protein ihtiyacının belli bir kısmını sağlayan yumurta, normal zamanda da beslenmelerin vazgeçilmezi. Ancak yumurta yağ yakan özelliği ile de diyet listelerinin bir numarası. Hem besleyici hem de zayıflatan özelliğiyle sofralardan eksik edilmemeli.

Kuruyemişler

Kilo verirken vücudun besin ihtiyacını karşılayan ve yağ yakmayı hızlandıran kuruyemişler, lifli yapıları sayesinde sindirime dair problemleri de engeller.

  • Ceviz
  • Fındık
  • Badem
  • Yer fıstığı, metabolizmayı hızlandıran besinlerdendir.

Avokado

Zeytinyağı kadar kıymetli oleik asit içeriğiyle avokado yağ yakmayı kolaylaştıran tropik bir meyvedir. Yoğun lif ve nem oranı ile de vücudun diğer gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olur.

 

7 Beğen