Kiloya Göre Diyet Önerileri

Kiloya Göre Diyet Önerileri

Kiloya Göre Diyet Önerileri

Kilonuza Göre Diyet Önerileri

1 – Kilo vermek ama az vermek mi istiyorsunuz? Ne kadar kilo vereceğinize karar veremiyor musunuz? Karantina günlerinde aldığınız kiloları sağlıklı bir diyetle eritmek mi istiyorsunuz? Sizde kilo verirken az olan yağlarınızı eritmek isteyenlerdenseniz gelin size kilolarınıza göre birkaç diyet önerelim.

2 – İlk olarak vermesi gereken kilosu az olanlarla başlayalım. Bütün diyetlerde olduğu gibi diyetin süresi bittikten sonra da az yemek önemlidir. Yani diyetinizin süresi bittikten sonra önceki gibi fazla yemeğe başlamamalısınız. Proteinli besin tüketmeyi unutmayın.

3 – Et grubundaki bir besin tükettiğiniz zaman vücudunuz bunu sindirmek için daha fazla kalori harcar. Eğer proteinli besin tüketmeyi sevmiyorsanız az olan kilonuzu vermeniz zor olacaktır. Protein içeren besinleri tüketirken sindirim sisteminiz yavaşlar. Su ise kalın bağırsağın son kısmında emilir. Bu nedenle proteinli besin tüketip yeterli su içerseniz az olan kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Yeşil çayda sizin için önemli. Pek çok bitki için metabolizmayı hızlandırır denir ama asıl hızlandıran tek çay yeşil çaydır.

4 – Yeşil çayı özellikle erken saatlerde içmeye özen göstermelisiniz. Eğer düşük tansiyonunuz var ise yeşil cay sürekli baş dönmesi yapacaktır bu gibi durumlarda tansiyonunuza dikkat edin. Uykunuza dikkat edin. Eğer yeteri kadar uyumazsanız gece yemek yeme riskiniz artacaktır. Günde 7-8 saat uyumaya dikkat edin.

5 – Bağırsak hızlandırabilen besinleri tüketmeye özen gösterin. Son 5 veya 6 kilonuzun gitmesi için sindirim sisteminizin düzenli bir biçimde çalışması gerekir. Bağırsak hızlandırıcı kuru meyveleri ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Ayrıca süt ve süt ürünlerini de ihmal etmeyin. Son olarak hata yapmamaya özen gösterin. Bir kerecikten bir şey olmaz demeyin çünkü o küçücük besinler kilo vermenizde ki en büyük engellerden birisidir.

Kilonuza Göre Diyet Önerileri

6- Peki, birde orta ve fazla kilolu olanlara bakalım. İlk olarak unutmayın ki hareket etmek kilo verirken önemli bir etken. Günde en az bir saat tempolu yürüyüş sağlıklı kilo vermenizi sağlayacaktır. Bunun yanında ulaşmak istediğiniz kiloyu belirlemek de sizin için iyi olacaktır. Hedefiniz olması ve her kilo verdiğinizde gelen mutluluk diyete devam ederken umutlu ve emin olmanızı sağlayacaktır. Bilinçli bir şekilde beslenmenizde sizin için çok önemli. Ağır yemeklerden özellikle yağ değeri yüksek olanlardan kaçınmanız gerekir. Tatlıları da unutmayın.

7- Kilo verirken onlar en büyük düşmanlarınızdan birisi olacaktır. Mutfağınızda onlara yer vermemeye özen gösterin. Sıvı tüketmek sizin için de çok önemli. Özellikle terleme ile sıvı kaybınız artacağından günde 2,5-3 litre su içmelisiniz. Diyet yaparken fazla kiloları yavaş verdiğimizi görünce hepimizin canı sıkılır. Sağlıklı bir diyetle ayda verebileceğiniz kilo 5-7 kilodur. Her gün tartılmak sizin moralinizi bozup umudunuzun düşmesine neden olacaktır. Çoğu kişi mutsuzken veya sıkılırken kendini aç hisseder. Bu gibi durumlarda gerçekten aç olup olmadığınızı sorgulamakta fayda var.

8- Öğünlerde ne yediğinizi kontrol edin. Fazla kalori almanız kilo vermenize engel olacaktır. Aynı zamanda not alarak da diyet programına uyup uymadığınızı kontrol edebilirsiniz. Abur cubur yerine kuru meyve tüketmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bu tarz yiyecekler ara öğün olabilecektir. Tabağınızı küçültün. Küçük tabaklarda yemek yeme büyük tabaklarda yemeğe oranla daha az yemek yeme alışkanlığı oluşturur. Karbonhidratları kısıtlamanız kilo vermenize yardımcı olur. Karbonhidrat içeren besinleri kesmek yapmanız gereken önemli adımlardan biri olmalıdır.

9- Son olarak bu süreçte verdiğiniz kiloları geri almamak için beslenme alışkanlıklarınız kontrol edip yaşam biçiminizi yavaş yavaş değişikliklerle devam ettirmek gereklidir. Böylece hedef kilonuza ulaştıktan sonra da kilo almamaya dikkat etmiş ve kilonuzu korumuş olacaksınız. Kilonuzu koruyabilmek için de zayıflarken uyguladığınız günlük beslenmedeki besin gruplarını içeren ve acıktırmayacak besinlerden tüketmeniz gereklidir.

 

 

5 Beğen