Makarna Kilo Aldırır Mı?

Makarna Kilo Aldırır Mı?

Makarna Kilo Aldırır Mı?

 

Makarna hiç kuşkusuz hepimizin severek tükettiği bir besindir. Kimi kişilere göre her gün yenilmiş olsa bile kesinlikle bıkmayacakları bir lezzettir. Bugüne kadar bizlere makarnanın kilo aldırdığı ve diyet listelerinde olmaması gerektiği belirtiliyordu. Elbette hepimiz bu fikri benimsemiş ve makarnayı öğünlerimizde çok sık kullanmamaya çalışıyorduk. Aslında durumun hiçte böyle olmadığını zaman içerisinde beslenme uzmanlarıyla yapılan çalışmalarda öğrenilmiştir. Makarna kilo aldırır mı? Her gün tüketmek ne kadar doğru bir beslenme programı olur? Bu makalemizde bu konuda sizlerin aydınlanmasına yardımcı olacağım.

makarna enerji verir mi

Yıllar öncesine dayanan araştırmalarda kesinlikle tuz ve yumurta ikilisinden uzak durulması gerektiğinin altı çiziliyor ve kolestrolü arttırdığı gibi kilo almayı da tetikliyor deniliyordu. Fakat yapılan bilimsel araştırmalardan sonra adeta bu ikilinin masum olduğu sahanda yapılmadığı zaman rahatlıkla tüketilebileceği söylenmiştir. Dolayısıyla makarna hususunda da birçok yanlış algı oluşmuştur. Makarna başlı başına kilo aldırmaz sadece makarnanın sosunun nasıl hazırlandığı kilo alımına sebep olur.

Makarnanın Diyet Sırasında Faydaları

Enerji Veren Akdeniz Lezzeti

Makarna hem çok sevilen bir besin kaynağı hem de farklı lezzetlere dönüştürebileceğiniz basit, hazırlanması kolay bir besin türüdür. Makarnayı çok fazla tüketen bir Akdeniz ülkesi olan İtalya’da kilo alımı hususunda ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılmamıştır. Sadece bizim Ülkemizde makarna kilo aldırır mı? düşüncesi insanlarda oluşmuştur. Makarnanın hangi undan yapıldığı gibi kriterler önem teşkil ederek makarnanın kilo aldırmasına sebep olabilir. Ama sadece sebep bu değildir elbette burada makarnayı nasıl bir sosla servis ettiğinizde oldukça önemlidir. Elbette organik domates, zeytinyağı ve taze yeşilliklerle hazırlanan küçük porsiyon makarna size kilo aldırmayacak aksine enerji verecektir.

 

Doğal Yoğurtun Makarnaya Katkısı

Makarna birtakım yağlı soslarla beraber hazırlandığında yüksek kalorilere sahip olup kilo alımını tetikler. Dolayısıyla evde hazırlanan tamamen organik yoğurtla beraber servis edildiğinde yoğurt makarnanın kalorisini düşürecektir. Makarnayı nasıl tüketirseniz tüketim ama mutlaka doğal ev yapımı yoğurtla beraber tüketmeye özen gösterin. Böylelikle makarnanın sizde oluşacak ağırlık hissini, etkilerini aza indirgeyebilirsiniz. Yoğurt sindirim sisteminizi harekete geçirerek metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Diyet Listesinde Makarna Olmalı mıdır?

Makarna her ne kadar kilo aldırmıyor yapılan soslar kilo aldırıyor denilse de diyet uzmanları kişilere makarna tüketimini mümkün olduğunca aza indirgemeleri gerektiğini söylemektedirler. Diyet listelerinde de zaten makarna küçük bir porsiyon şeklinde domatesli olmak kaydıyla kişilere verilmektedir. Burada domatesli yapılan sosun diğer yağlı soslara oranla daha masum olduğu anlaşılmaktadır. Diyet yapılırken kişinin aynı zamanda dirençli olması için karbonhidrat desteği az da olsa alınmalıdır.

makarnanın diyete faydaları

Makarnanın Diyet Sırasında Faydaları

Makarna sağlıklı bir diyetin olmazsa olmazıdır. Makarnanın diyet esnasında kişiye sağladığı birtakım faydalar şöyledir:

*Lif içeriğiyle kabızlık sorununu önler.

*Kadın yada erkeğin alması gereken günlük lif oranını içerir.

*Kan şekerini dengeler.

 

 

23 Beğen